Sibírsky husky

Povaha:

Sibírsky husky patrí medzi primitívne plemená, to však neznamená nič zlé. Primitívne plemeno u psov znamená pôvodné. Ich primitívnosť je v neprešľachtenosti a v tom, že psi si so sebou stále nesú kus divočiny. Svojich ľudí  milujú, ale zostávajú stále osobnosťami. Bohužiaľ práve rozmanitosť komunikačných prejavov (zvukových, mimických, postavenie tela) zdedených po vlčích predkoch vedú často k stretom z nedorozumení s inými plemenami (ktoré túto pôvodnú „psiu“ komunikáciu už neovládajú). Ako príklad môže slúžiť rýchla útočná (a často vražedná) reakcia huskyho na psíka malého plemena, ktorý sa blíži s výhražným štekaním, z hľadiska huskyho presahujúceho hranice prípustnej agresie. Dôležitú úlohu zohráva aj malinká veľkosť psíka, kvôli ktorej si ju husky pre svoj lovecký pud (podľa pravidla: Čo je malé, chlpaté a beží, to sa loví!) často pomýli s korisťou (napr. zemné hlodavce, zajace, veveričky, atď.).  To býva často príčinou, prečo je husky označovaný za zabijaka psov malých plemien. Preto sa neodporúča chovať huskyho v domácnosti s inými domácimi zvieratkami (mačka, škrečok, morča, papagáj, atď.),  alebo na dvore (hydina, mačky, zajace, ovce, kozy, atď.).

Sú veľmi samostatní a majú silne vyvinutý lovecký pud (husky objavuje korisť v pohybe podobne ako chrty – zrakom, a potom ju dokáže neúnavne štvať až do dostihnutia a zabitia). Ale k tomu boli po tisíc rokov šľachtení. Je to trochu tienistá stránka ich povahy, ale napriek tomu si ich milovníci tohto plemena obstarávajú stále dokola. Husky je snáď najvynaliezavejšie plemeno, čo sa týka darebáctiev a tiež vyhoveniu vlastným túžbam. Ak si myslíte, že máte dokonalé oplotenie a ak vlastníte nudiaceho sa huskyho, rýchlo sa presvedčíte, že oplotenie dokonalé nie je. Ak si myslíte, že ste zabezpečili koterec zdola, zhora i z bokov, a máte v ňom nudiaceho sa huskyho, ihneď sa presvedčíte, že aj najmenšie opomenutie objaví a využije ho.

Husky – pes, ktorý „rozpráva“

Ďalšia schopnosť, ktorú si zástupcovia tohto plemena uchovali po tisícročia, je vytie. Husky málo kedy štekajú . Zachovali si však mnoho z vlčej komunikácie. Husky často používajú jeden hlasový prejav typický práve pre nich. Pri hre alebo vítaní vydávajú bručivé zvuky – majitelia o nich hovoria, že jednoducho „rozprávajú“.

Pre koho sa hodí:

Toto plemeno vystihujú slová:
SILA, RÝCHLOSŤ, VYTRVALOSŤ, ODOLNOSŤ, ODVAHA

Sibírsky husky je vhodné plemeno pre aktívneho športovca, možno s ním behať, jazdiť na kolobežke, zapriahať ho do saní, do vozíka, pred bicykel, pred lyže, plávať, chodiť na pešie túry atď.

Budúci majiteľ by mal mať pochopenie pre jeho trochu špecifické črty povahy, nemal by očakávať dokonalú poslušnosť a mal by si ceniť možnosť žiť so psom veľmi podobným pôvodom divokým psovitým šelmám. Husky je schopný byť poslušný ak svojho pána uznáva ako vodcu svorky a hlavne, ak je pán schopný mu poskytovať spoločné činnosti a zábavy najrôznejšieho druhu. Ideálna je samozrejme možnosť práce v záprahu, ale akákoľvek činnosť, kde sa husky dobre vybehá, je vhodná. Tu treba zdôrazniť, že všetky pohybové aktivity bude s najväčšou pravdepodobnosťou vykonávať s huskym aj jeho majiteľ. Pre silný lovecký pud huskyho ho nemožno pustiť z vodítka mimo oploteného areálu, preto tu neplatí možnosť vybehať a unaviť huskyho hádzaním aportíku pri venčení alebo vybehaním na lúke so psími kamarátmi.
Hlavnou zásadou je NENECHAŤ HUSKYHO NUDIŤ SA! Pokiaľ bude majiteľ vhodný svojou povahou, teda s veľkým porozumením pre prírodu a prírodnosť svojho psa, dôsledný vychovávateľ, spravodlivý a čulý vodca svorky a bude navyše schopný dobrej komunikácie s ním, je vysoko pravdepodobné, že utvoria dobrú svorku, že si vzájomne „sadnú“, a že časom teda u jedného huskyho neostane, ako je to overené.

Jedným z mýtov o huskym je, že sa nemôže držať jednotlivo v byte. Ani jedno nie je pravda. Ak bude majiteľ svojmu psovi dobrým partnerom a poskytne mu aj dostatok pohybu a činnosti, môže jeho husky žiť pokojne aj ako jedináčik v paneláku. K jeho šťastiu nie je treba, aby žil na severnom póle.

Sibírskeho huskyho by si mali zaobstarať majitelia, ktorí už majú za sebou nejaké skúsenosti s výchovou psa. S výchovou je dobré začať od útleho veku. Povahou je husky skôr jemnejší, príliš tvrdý výcvik mu nevyhovuje. O to väčšia ale musí byť dôslednosť a porozumenie majiteľa. Je veľmi inteligentní a učenlivý, ale obe tieto schopnosti nevyužíva nevyhnutne v prospech svojho majiteľa. Voči ľuďom husky nesmie prejavovať žiadnu agresivitu, preto NIE JE VHODNÝ na stráženie objektov alebo osôb, ani na výcvik služobnej kynológie (obrany, stopy, revíry). Je to vynikajúci rodinný pes, vhodný aj k malým deťom, ktorým bude oddane robiť pestúnku.

Starostlivosť:

Sibírsky husky je nenáročné a značne bezúdržbové plemeno. Jeho srsť sa čistí sama. Tým, ktorí sa pýtajú, ako vydrží husky naše leto, odpoviem, že ako vždy vec vyrieši s múdrosťou sebe vlastnou, teda vypĺzne, niekedy k zdeseniu svojich majiteľov i veľmi podstatne. V období pĺznutia (hlavne na jar a na jeseň) treba srsť pravidelne vyčesávať, a pripraviť sa nato, že chlpy budú naozaj všade.
Husky je plemeno pomerne zdravé, v chove sa sleduje DBK (displazia bedrového kĺbu) a dedičné očné vady (katarakta-šedý zákal, XPRA-progresívna retinálna atrofia).

Typickou vlastnosťou je nízky príjem krmiva. Okrem psov vo vrcholovej športovej kondícii sa ich kŕmna dávka pohybuje na polovici dávky pre rovnako veľkého a ťažkého psa. O psa používaného v záprahu sa treba starať ako o atléta, okrem vysoko kvalitnej výživy tiež dbať, aby nemal kĺbové, väzivové a svalové problémy.

Husky je pri správnom aktívnom živote a dobrej starostlivosti plemeno dlhoveké a zostáva aktívny, hravý, pracovitý a plný šibalstiev do vysokého veku.