Aljašský husky

Aljašský husky alebo “alaskán” je kríženec sibírskeho huskyho s iným plemenom (väčšinou s rýchlejším stavačom). Keďže sa jedná o kríženca, viac či menej pripomínajúceho svojich severských predkov s množstvom farebných, výškových, váhových a morfologických variácií, nie je to oficiálne plemeno a všetky psíky sú bez preukazu pôvodu, ktorý vydáva uznaným plemenám Medzinárodná kynologická federácia (FCI). Pretekári si však zapisujú všetky rodové línie a vedú si svoje “rodokmene”, aby si vedeli vybrať najlepšie šteňa do svojho závodného tímu.

Aljašské husky boli šlachtené mushermi a aktívnymi pretekármi. Cieľom bolo vyšľachtiť psa na psie záprahy, ktorý je rýchlejší ako sibírsky husky.
Alaskáni majú dlhšie nohy v pomere k telu ako sibírske husky, sú atletickejšie a majú kratšiu srsť (čo umožňuje psom behať aj pri vyšších teplotách bez prehriatia). Do chovu sú vyberané iba psy s veľkou až prehnanou chuťou behať a ťahať, častokrát na úkor iných schopností a vlastností psov.

Najväčšie uplatnenie nachádzajú na dlhých etapových pretekoch psích záprahov po celom svete, ako napríklad La Grande Odysée, Iditarod, Yukon Quest, a iné.